Office of Merit Scholarships, Fellowships & Awards

GO! Scholarship

Funded by the Washington State Legislature, the GO! Scholarship supports UW undergraduates engaged in study, research or internships abroad.

 

UW 2016-17 Nominees:

Fall 2016

  • Alexis Kimberly Embody, Communication
  • Jordan Fleming, Environmental Studies
  • Rayanna Acia Kiswani, Community Psychology (Bothell)
  • Melissa Krook, Psychology
  • Jun Sung Lee, History
  • Elias Martinez, Spanish
  • Mary Marzec, Community Psychology (Bothell)
  • Amy Menjivar, Communication (Tacoma)
  • Rebekka Nicholson, Greek
  • Maya Paschal, English: Creative Writing
  • Michelle Pham, English: Creative Writing
  • Rachel Ringoringo, International Studies: Asia; Political Science
  • Yaneli Salgado Antunez, Comparative History of Ideas
  • Sovisal Sen, Sociology
  • Hannah Vallario, Public Health
  • Michelle Williams, International Studies

Winter 2017

  • Zahra Aden, Health Studies (Bothell)
  • Zubeyda Ahmed, American Ethnic Studies
  • Balkis Hasan Al Adwan, Extended Pre-Major (Bothell)
  • Ruby Alvarez, Anthropology: Medical Anth & Global Hlth
  • Ella Ares, Anthropology: Archaeological Sciences
  • Ezra Asfaw, Pre-Social Sciences
  • Akhil Athungal, Pre-Sciences
  • Clayton Luis Avalos, Law, Economics, & Public Policy (Bothell)
  • Shania Bailey, Public Health
  • Shewit Yihdego Berhe, Social Welfare
  • Jessica Birchfield, Law, Economics, & Public Policy (Bothell)
  • Morocco Branting, Architectural Design
  • Jessica Calderon, Mathematics: Teacher Preparation
  • Adrian Camacho, Mechanical Engineering
  • Agustin Castro, Pre-Engineering
  • Stefanie Choi, Human Centered Design & Engineering
  • Monica Cohen, Psychology
  • Delannah Collins-Wright, Pre-Sciences
  • Joel Corlew, Civil Engineering
  • Damon Cunningham, American Indian Studies; Anthropology
  • Stephanie De Leon, Extended Pre-Major
  • Ynah De Luna, Extended Pre-Major
  • Kristyn M. Dempster, Accounting; Finance
  • Janine Denney Mazzilli, Community, Environment, & Planning
  • Rashea Dickey, Extended Pre-Major
  • Shaiann Dickey, Pre-Sciences
  • Marady Duong, Human Resources Management; Operation & Supply Chain Management
  • Kassandra Edrozo Franco, Public Health
  • Savontai Freeman, Ethnic, Gender, & Labor Studies (Tacoma)
  • Jesus Gallegos, Pre-Sciences
  • Brian Garcia Felix, Pre-Sciences
  • Taliah Graham, Extended Pre-Major
  • Maya A. Grant, Biology: Molecular, Cellular & Developmental
  • Bailey Griffin, Pre-Engineering
  • Michael Groves, Environmental Studies (Bothell)
  • Tina Hager, Psychology; Pre-Nursing
  • Birdie Harvey, Pre-Major: Arts & Sciences
  • Hamdi Ahmed Hassan, Anthropology: Medical Anth & Global Hlth
  • Dani Hayes, Pre-Social Sciences
  • Lauren Held, Interdisciplinary Visual Arts
  • Amanda Hofmann, Finance; Marketing
  • Nathan Hovenden Wolfe, Chemical Engineering
  • Chloe Huelsemann, Accounting; Finance
  • Ridwan Ibrahim, International Studies: Asia
  • Danielle Ingram, Pre-Social Sciences
  • Mara Kage, Pre-Social Sciences
  • Dee Kemal, Communication: Journalism
  • Alyssa King, Pre-Major (Bothell)
  • Oksana Klimenko, Business Administration
  • Clarissa Krisnawan, International Business; Finance
  • Kaylah Krueger, Educational Studies (Bothell)
  • Sandra Laris, Spanish; Public Health
  • Chelsea Le, Informatics
  • Sandra Le, Interactive Media Design (Bothell)
  • Steven Lester, Law, Societies, & Justice
  • Kayleah Lewis, Drama: Performance; Gender, Women, & Sexuality Studies
  • Monica Lopez Perez, Pre-Major: Arts & Sciences
  • Esmeralda Manjarrez, Pre-Sciences
  • Tere Mata Cervantes, Public Health
  • Alexis Mc Climans, Russian Language, Literature & Culture
  • Maddy Mckeever, English: Creative Writing
  • Beti Melenciuc, Linguistics
  • Izet Mendoza, American Ethnic Studies
  • Rekeik Meshesha, Pre-Social Sciences
  • Jessica Miller, English
  • Yelena Mishkov, Biology (Bothell)
  • Rowaida Mohammed, Educational Studies; Global Studies (Bothell)
  • Thoa Nguyen, Business Administration
  • Veronica Ocampo Bahena, Pre-Major: Arts & Sciences
  • Jasmine Paik, Pre-Major: Arts & Sciences
  • Jazmin Pedraza, Pre-Sciences
  • Juan Pena, Pre-Major (Bothell)
  • Ruben Perez, Anthropology; Scandinavian Area Studies
  • Lyudmila Polevoy, Mathematics
  • Minh Mylien Powell, Anthropology: Medical Anth & Global Hlth
  • Gilbert Rillo, International Studies: Asia
  • Osman Salahuddin, Neurobiology
  • Ann Samson, Environmental Studies
  • Hermon Sandhu, Marketing; Finance
  • Israel Sixto Sanchez, Pre-Major: Arts & Sciences
  • Kristin Sowinski, Art: Painting and Drawing
  • Megan Stumpf, Microbiology
  • Naida Suazo, Sociology
  • Asia Tamaami, American Ethnic Studies
  • Fnan Tekle, Anthropology: Medical Anth & Global Hlth
  • Gayhtoo Thaw, Social Welfare
  • Grant Tremel, Bioengineering
  • Julia Tryon, Pre-Sciences
  • Grace Vidal, English: Creative Writing 
  • Kimiam Waters, Pre-Public Health
  • Clarissa Westfall, English
  • Ehler Tha Win, Pre-Health Sciences
  • Marquis Wright, Pre-Humanities
  • Emily Wyers, Anthropology: Medical Anth & Global Hlth
  • Asma Yacoub, Health Studies (Bothell)
  • Betelhem Yohannes, Bioengineering
  • Conner York, Accounting
  • Linda Zhang, Pre-Sciences
  • Areya Zugish, Pre-Health Sciences